Atodangos, atodairos… atsivėrimai
Raimonda Meyer – Ravaitytė
“Pas jus saulė leidžiasi, o pas mus ji pateka”, – taip metaforiškai apie Neringos ir Šilutės bendrystę (ir daugelio metų partnerystę) kalbėjo šilutiškė mokytoja lituanistė, literatė, rašytoja, vakaro vedėja Irena Arlauskienė. Kovo 21d. Šilutės rajono Fridricho.Bajoraičio viešosios bibliotekos surengta Šilutės knygos diena Neringoje nukėlė mus tarsi į XX amžių, vyresniosios kartos žmonių jaunystę, kai poezijoje, pasak I. Arlauskienės, nebuvo tiek daug “mandrų” žodžių, o poetiniai tekstai bylojo apie paprastą paprasto žmogaus gyvenimą ir šio gyvenimo trapumą (tai ir apie šilutiškės Birutės Morkevičienės eilėraščius, vakare skambėjusius iš pačios autorės lūpų).
Garsiai ištartas klausimas, koks yra mūsų kartos eilėraštis – tai klausimo, o koks yra mūsų kartos žmogus ? – dalis. Atsakymą, regis, galėjome kiekvienas sau nesunkiai surasti. Išnirusi tarsi iš ano – jau primiršto laiko ūkų, I.Arlauskienė vienam priminė geriausią mokykloje sutiktą mokytoją (literatūros grožį gebėjusį iškelti iki pačių egzistencijos aukštumų), kitiems gal mamą, tetą, močiutę, ne skaičiusią knygas, o jose sugebėjusią gyventi… Nežinau, ar yra Lietuvoje dar viena lituanistė, kuri būtų visą sąmoningą gyvenimą nepaleidusi iš rankų vieno vienintelio teksto – Donelaičio “Metų”, – jį be perstojo skaičiusi, analizavusi, pergalvojusi, o galiausiai savo apmąstymus suguldžiusi į knygą “Kuris į Tolminkiemį?” Šiandien I. Arlauskienė prisipažino neberašanti knygų, Trečiojo amžiaus universitete ji rašymu “užkrečia”savo bendraamžius ir negali atsistebėti, kokių gražių tekstų sukuria niekada literatūros nerašę žmonės.
Toks – niekada anksčiau nekūręs eilėračių – prisipažino buvęs ir muzikos mokytojas iš Šilutės Rimantas Stankevičius, nidiškiams griežęs smuiku ir pristatęs savo pirmąją knygą. Tai 144 puslapių įspūdingų fotografijų ir 18 eilėraščių, dedikuotų mamai, knyga – fotoalbumas “Prisilietimas” , vertęs stebėtis ir autoriaus kūrybos intencijomis, ir jo visapusiškais gebėjimais. Muzikuojantis, tapantis, fotografuojantis kūrėjas griebėsi plunksnos norėdamas kalbėtis su prieš ketverius metus išėjusia mama, buvusia jo sielai artimiausiu žmogumi. R. Stankevičius reprezentaciniu leidiniu tapusią knygą išleido tik savo lėšomis, sąmoningai neieškojęs jokių valdžių ar turtingųjų paramos. Jo intencija buvo aukštesnė už nemenkus kaštus, kurių pareikalavo albumo spaudos kokybė.
Štai tokių netikėtų kūrybos atodangų – nuoširdžių atsivėrimų pažėrė Šilutės knygos diena, surengta dviejų pamario viešųjų bibliotekų – Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio ir Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno.
Verta akylesnio dėmesio ir laiko yra šilutiškių atvežta ir pristatyta tarptautinio exlibrisų konkurso “Ex Libris.Vilhelmui Storostai – Vydūnui – 150” paroda, kurią dar galima pamatyti Kuršių nerijos istorijos muziejuje (Pamario g.53, Nida) iki balandžio 17 dienos. Įdomu, kaip Vydūnas ir jo palikimas suvoktas grafikos meistrų iš 17 skirtingų pasaulio šalių.
Giminingų pamario krašto bibliotekų bendro renginio antroji dalis įvyks Šilutėje mažiau nei po mėnesio -balandžio 18 dieną, kai šilutiškiams bus pirmą kartą pristatytas Neringos kultūros almanachas “Dorė” ir jo naujausias šeštasis numeris.
Renginyje dalyvavo Šilutės rajono Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyrius skyriaus vedėja Aldona Norbutienė ir skaitytojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkė Virginija Degutienė.